DIY – Ring light, kruhové svetlo pre naše štúdio

12 apr 2014 Posted by: Comments: 0 In: Nezaradené

 

Už dlhšie sme s Lukášom Čermanom rozmýšľali, akým spôsobom obohatíme vybavenie nášho malého fotoštúdia. Nakoľko nás obmedzuje menší priestor, parametre nového svetla boli jasné… menšie, na portréty, prípadne ľahko prenosné, rovnomerné osvetlenie, mäkké tiene. Rozpočet pre nás nebol rozhodujúci, no nakoniec sme našli riešenie, ktoré bolo skvelé po svetelnej stránke a zároveň veľmi lacné.

Lukáš prišiel s nápadom, ktorý mi dokonale dvihol náladu. Hneď po pozretí fotografií portrétov, ktoré sa s touto hračkou dajú robiť, som vedel, že ju musíme mať. Jay Russel ponúkol svoj DIY nápad aj s návodom na výrobu, ktorý si v angličtine môžete pozrieť na 500px.com. Jayov DIY Ring Light perfektne vyhovoval našim požiadavkám a navyše pridal krásny efekt v očiach, ak sa fotí portrét dostatočne z blízka.

Rozhodol som sa podeliť sa s vami o celý proces výroby nášho kruhového svetla. Postupne popíšem materiál a náradie potrebné k výrobe, celý postup výroby s fotodokumentáciou a na záver zopár úvah o výbere žiaroviek.

 

Čo budeme potrebovať k výrobe:

Materiál:

12x objímka E27 – najlacnejší čínsky plasťák :-)

12x žiarovka – halogen

preglejka 60x60cm hrúbka 3mm

farba v spreji- čierna matná

káble cca 3-4m

dutinky na ukončenie káblov

vypínač (prípadne stmievateľný)

kábel s koncovkou do zástrčky

skrutky do dreva

L-ko kovové (najlepšie už s dierkami)

sánkova skrutka do statívu

sánkový držiak blesku

statív

 

Náradie:

priamočiara píla

nôž na odhalenie káblov

kliešte alebo nožnice na rozporcovanie kabeláže

skrutkovač (aku)

meter

ceruzka

šnúrka

 

A samozrejme dostatok voľného času :-) Dá sa vyrobiť za 2 hodiny, ak je človek dobre pripravený.

 

Postup práce:

Nájdeme stred preglejky (ak nám ju chlapec v oddelení dreva pekne rovno odrezal, bude to jednoduché). Do stredu našróbujeme jeden s pripravených šróbikov (po slovensky skrutka) a upevníme šnúrku tak, aby sa mohla voľne otáčať. Na druhý koniec povrázku priviažeme ceruzku a nakreslíme na preglejku vonkajší a vnútorný  obvod budúceho kruhového svetla. Predvŕtame otvory pre vstup listu priamočiarej píly a môžeme začať iritovať susedov pílením. Ak si veríte, kreslenie kružníc vynechajte a namiesto ceruzky na koniec povrázku priviažte rovno priamočiarku.

 

diy-ring-light-kruhove-svetlo-1

Pozor, nechajte si jeden rožtek preglejky neodpílený, môže sa zísť pre upevnenie na statív a umiestnenie vypínača.

Ja som použili preglejku hrubú 3mm, no po vyrezaní kruhu som zistil, že je dosť pružná. Ak chcete niečo solídnejšie, čo sa nebude prehýbať, kúpte 5mm, aj keď celkovú hmotnosť Ring Light-u vám to podstatne zvýši.

A teraz trošku matematikovania a geometrie. Rozmerajte si kruh na 12 rovnako vzdialených úsekov, kde si následne priložte objímky a naznačte dierky, kam pôjdu skrutky na upevnenie. Dierky pre skrutky si radšej predvŕtajte, preglejka je potvora. Použite vrták menší ako je priemer závitu skrutky.  Celý proces viete zjednodušiť vynechaním matematiky a rozložením objímok „od oka“ a vyprdnutím sa na predvŕtanie dierok. Nastriekate preglejku čiernou farbou.

Ak si neveríte, zapojte do výroby kamaráta odborníka (ďakujem týmto jadrovému energetikovi Martinovi Hrnčířovi za pomoc) a hlavne dbajte na bezpečnosť. 220V nemusí byť sranda ak spravíte chybu.

Pripravíme si káble pre sériové zapojenie objímok do obvodu. Káble si narežeme na vhodnú dĺžku, konce zbavíme izolácie a stlačíme do dutiniek. Odporúčam kúpiť káble dvoch farieb, aby ste sa pri zapájaní nepomýlili kde je fáza a kúpiť viac ako si myslíte že budete potrebovať, aby ste nemuseli rozoberať starú predlžovačku ako ja :-)

 

diy-ring-light-kruhove-svetlo-2

Pozapájate objímky do obvodu, fáza je vždy na spodnom kontakte žiarovky. Dbajte na bezpečnosť, nech vám netrčia žiadne odhalené káble. Priznám sa, že moje čínske objímky som musel modifikovať, aby vôbec boli použiteľné. Radšej si kúpte poriadne.

Do obvodu zapojte vypínač a kábel so zástrčkovou koncovkou. Namontujte žiarovky. Všetko 2 krát skontrolujte a potom odskúšajte, či všetko funguje po elektrickej stránke. My sme použili stmievateľný vypínač, ale stačil by aj obyčajný.

Vyberte zo zástrčky! Našróbujte všetko do prevŕtaných dierok na preglejke. Zapojte do zástrčky a odskúšajte :-)

 

diy-ring-light-kruhove-svetlo-4

Primontujte Kovové L-ko s dierkami, nainštalujte sánkovú skrutku, vložte do sánok držiaku a následne pripevnite na statív. Kruhové svetlo je hotové.

 

diy-ring-light-kruhove-svetlo-5

Výber žiaroviek:

My sme použili na začiatok číre Halogénové žiarovky s výkonom ?W, spolu ?W v celom obvode. Rozhodla kvalita farebného podania a cena.

V prípade druhej verzie s najväčšou pravdepodobnosťou použijeme LED žiarovky, veľké, guľaté a mliečne. Začínam šetriť :-)

 

Každá žiarovka, ako vieme, má iné výhody a nevýhody. Podelím sa o zopár mojich postrehov.

 

Klasická žiarovka

výhody: rýchli nábeh plného svetelného výkonu, nízka cena, spojité farebné spektrum- všetky farby, nízka hmotnosť, stmievateľné

nevýhody: teplota svetla, malá efektivita…vysoká spotreba energií, tvoria viac tepla ako svetla…roztopená modelka, už sa nepredávajú mliečne, ktoré by pre tento účel boli najlepšie

Halogénová žiarovka

výhody: rýchli nábeh plného svetelného výkonu, relatívne nízka cena, poväčšine stmievateľné, dobré podanie farieb a relatívne spojité spektrum

nevýhody: teplota svetla, stále malá efektivita a vyššia tvorba tepla, mlíčňáky som nikde nevidel, asi sa tiež už v EU nepredávajú

Žiarivka:

výhody: množstvo tvarov a veľkostí na výber, mliečne, úsporné, dnes už relatívne lacné

nevýhody: pomalý nábeh plného svetelného výkonu, nespojité farebné spektrum, hmotnosť, väčšinou nestmievateľné

LED:

výhody: množstvo tvarov a veľkostí na výber, rýchli nábeh plného svetelného výkonu, poväčšine stmievateľné, mliečne typy sú dostupné, nizka spotreba energie, netvoria takmer žiadne teplo, drahšie typy majú dobré podanie farieb

nevýhody: vysoká cena za kvalitné typy.

Špeciálne fotografické žiarovky pre štúdiové svetlá:

asi najlepšie pre naše účely, ale tá cena je nenormálna :-)

 

Ak máte nejaká zaujímavé postrehy, alebo otázky, neváhajte napísať do komentáru pod článok.

 

diy-ring-light-kruhove-svetlo-6

Komentovanie je momentálne uzavreté